Ditib-Espelkamp
info@ditib-espelkamp.de

Ditib-Espelkamp Ulucami web portalı

 

 Aşağıdaki sorular ve cevapları Mustafa Karataş ' a ait web sayfasından alınmıştır.


Mustafa Karataşİçki satılan yerden alış veriş

   Soru : 

Alkollü içecek satılan ticarethanelerden alış veriş yapmanın hükmünü öğrenmek istiyorum.

 
   Cevap : 

Içki vb. gibi haram şeyler satan yerden alis veris yapılabilir. Ancak kişinin tercih hakkı vardir, satmayan yeri tercih etmek, başka yerden alış veriş yapma imkânı varsa oradan yapmak uygun olur, dini konularda duyarlı olunmalıdır. Içki satan kisi helal malina haram karistiriyor. Ondan aldiginiz mal helal ise ve yaptiginiz alis veriste haram yoksa ondan aldiginiz bir yiyecegi yemek günah olmaz.


Mustafa Karataşhelal et --almanya

   Soru : 

selamin aleyküm hocam Ben Almanyada yasiyorum. Biz burda alman marketlerinden et aliyoruz (dana,tavuk,hindi). bakara suresinin 173´ü ayetinde Allah adina kesilmemis et haram diye geciyor. Burda ben bu konuyu arastirdim ve Ehli Kitap bir Ülkenin eti yenir diye bir bilgi aldim. Bu dogrumudur. Tabi Domuz Eti yemiyoruz bizleri yanlis anlamayin bizim yediyimiz Koyun,Dana,Tavuk. Saygilar Sevgiler. Ferdi Özkan

 
   Cevap : 

Domuz eti dışında ehl-i kitabın kestiklerinin yenilebilmesi için kesim tarzının islami usüle göre de uygun olması gerekir. Örneğin ehl-i kitap biri, bir hayvanı başına vurarak öldürdükten sonra kesse o da yenmez. Ancak normal kesim yapmış ve kestiği haram olmayan bir hayvan ise, eti yenebilir.


Mustafa Karataşadak

   Soru : 

selamın aleyküm hocam.ben bir ev yaptırdım kısa bir süre sonrada bir oğlum oldu,hem ev hemde oğlum için adağım var ikisi için ayrı ayrımı kurban kesmem garekiyor yoksa ikisi için 1 tane kesebilirmiyim bunun bi sakıncası varmıdır hocam.iyi günler.

 
   Cevap : 

Neye neyi adamışsanız onu yerine getirmeniz gerekmektedir. Hem ev hem de çocuğunuz için adaklarınız varsa ikisi için ayrı ayrı kurban kesmeniz gerekir.

Mustafa KarataşAmeliyatlıyım gusül almam nasıl olacak?

   Soru : 

Hocam hayırlı günler rahatsızlığım dolayısıyla ameliyat oldum vücudumda dikiş var ıslanmaması gerek fakat gusül almamı gerektiren rüya gördüm gusül almam şartmı yoksa dikişler alındıktan sonramı şart. teşekkürler

 
   Cevap : 

Eğer su değdiği takdirde yaranıza zarar verecekse o bölgeye su değdirilmez. Islak elinizle hafif bir şekilde yaranızın üzerine mesh edebilirsiniz. Mesh de zarar veriyorsa yaralı olan bölgeyi yıkamaz, vücudunuzun diğer yerlerini yıkayarak gusül abdestinizi alırsınız.


Mustafa KarataşKaza namazı

   Soru : 

Hayırlı günler hocam. Ben kaza namazlarımın sayısını bilmiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Allah razı olsun.

 
   Cevap : 

Kaza namazlarınızın sayısını bilmiyorsanız Hesaplamanız gerekir. Buluğ çağınızdan beri kılmıyorsanız o günden itibaren kaç yıl kaç gün ise hesaplayarak kılmalısınız. Buluğ yaşı herkese göre faklılık göstermekle birlikte Erkeklerde genel olarak 12, kızlarda 9 yaşıdır. eğer ne zaman buluğa erdiğinizi biliyorsanız o günden itibaren bugüne kadarki kılmadığınız kaza namazlarınızı hesaplar ona göre kılarsınız. Örneğin 10 senedir kılmayan biri her namaz için 365x10=3650 vakit kaza kılar. Günde 5 vakit namaz ve bir de vitir olarak hesap edildiğinde her biri için 3650günlük kaza namazı vardır demektir.


Mustafa Karataşkaş aldırmak

   Soru : 

HOCAM YALVARIYORUM BU SORUMU EN KISA ZAAMA CEVAPLAYIN.LÜTFEN YOKSA KAFAYI YİYECEM.KAŞ ALDIRMAK HARAM MIDIR?ALANA VE ALDIRANA LANET VAR MIDIR?KAŞLARDAN ALINAN HER BİR KILA 75 YIL KABİR AZABI VAR MIDIR?ÇOĞU YERDE ALMANIN HARAM OLDUĞUNU DUYDUM.AMA BENİ RAHTSIZ ETTİKLERİ İÇİN DİKKAT ÇEKMEYECEK BİR ŞEKİLDE ALDIRMAK İSTİYORUM.LÜTFEN HOCAM SİZDEN RİCAM BUNU BANA GENİŞ BİR ŞEKİLDE AÇIKLAMANIZDIR.ÇÜNKÜ HERKES BİŞEY SÖYLÜYOR.10 GÜN SONRA DÜĞÜNÜMÜZ VAR BU YÜZDEN MÜMKÜNSE CEVABINI HEMEN ALABİLİR MİYİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN.GENİŞ BİR ŞEKİLDE AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM ÇÜNKÜ BU HADİS İMAM BUHARİNİN KİTABINDA GEÇİYORMUŞ.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SİZE ÇOK GÜVENİYORUM.TEŞEKKÜRLER.

 
   Cevap : 

Normal kadın kaşının bir şekli (normal sayılan şekilleri) vardır. Bunların dışına çıkan, göze sakil gelen, sahibini çirkin gösteren ve bu yüzden onu rahatsız eden fazla kıllar alınabilir. Normal kaşları, modaya uyarak inceltmek, yerlerini değiştirmek... caiz görülmemiştir.


Mustafa Karataş erkek çocuğun küpe takması

   Soru : 

selamün aleyküm hocam.Benim 2 erkek çocuğum var biri 16 diğeri 11 yaşında küpe takmak istiyorlar.biz günah diye izin vermiyoruz.bu konuda bize yardımcı olurmusunuz.dinimizde erkek küpe takabilirmi bizi aydınlatırsanız seviniriz.

 
   Cevap : 

Dinimizde, örf ve adetlerimizde erkeklerin küpe takması diye birşey yoktur. Küpe, bayanlarımızın kullandığı bir aksesuardır. Fakat günümüzde, özellikle Avrupa'daki müslüman olmayan milletlerin genç erkekleri küpe takmaktadır. Müslümanlar olarak yabancılara, diğer dindeki insanlara benzememek asli bir görevimizdir. Bunun pek çok örneği vardır. Hz. Peygamber (s.a.v) yaşadığı dönemde hıristiyan ve yahudilere benzememek için saç şeklinden tutun kılık kıyafete kadar pek çok alanda onlara muhalefet etmiş; onların yaptıklarını yapmamıştır. Bir millete benzemek isteyen onlar gibi olur. Bu yüzden yavrularımızı İslam terbiyesi ile yetiştirmek ebebeyn olarak herkesin görevidir. Çocuklarınıza Hz. Peygamber'den örnek vererek bu isteklerinden vazgeçmelerini tembih etmeniz gerekmektedir.


Mustafa Karataşnamazda sure sırası

   Soru : 

s.a hocam namaz kılarken zammı surelerin sırası nasıl olmalıdır?

 
   Cevap : 

Zammı sureler Kur'an'daki sıraya göredir. Kur'an-ı Kerim'deki sıralamayı takip ederek okuyabilirsiniz.


Mustafa Karataşcocuk odasi

   Soru : 

hocam cocuk odasindaki olan oyuncak ayiciklar ve cesitleri odaya melek girmesine engelmi?CEVABINIZI MERAKLA BEKLIYORUM ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN

 
   Cevap : 

Çocukların oyuncaklarına evlerde bulunmasına müsaade edilmiştir. Ancak namaz kılındığı sıralarda görünmesi uygun olmaz.


Mustafa KarataşFaizmi, değilmi ?

   Soru : 

Hocam, Bir arkadaşımdan belli bir miktar borç istedim. Arkadaşım bu parayy verebileceğini söyledi. Fakat parasının katılım bankasında durduğunu ve kâr payı aldyığını belirtti. Zarar etmemek içinde benden bankanın verdiği kâr payı kadar her ay için para istedi. Bu istediği para faiz midir değil midir. Bu konuda bizi bilgilendirirseniz seviniriz.

 
   Cevap : 

Verilen ödünç para karşılığında herhangi bir fazlalık istenmez. Alınan ve verilen bu fazlalık fâiz olur. Ödünç para Allah rızası için verilir. Karşlığında bir menfeat beklenmez.

Âyetler ve sûreleri bölerek okumak

   Soru : 

Hocam zamm-ı sürelerin yarısını bir rekkatta, yarısını diğer rekkatta okusak olur mu? Felak ve Nâs sureleri gibi.gibi

 
   Cevap : 

Namazların Fatiha-i Şerifeden sonra zamm-ı sûre okunacak rekatlarında tam bir sûre okunması efdaldir.Bununla birlikte bir sûrenin bir kısmını bir rekâtta , kalanı da diğer bir rekâtta okunabilir, mekruh değildir. Kıraat miktarında misafir için sünnet olan Fatiha'dan sonra dilediği sûreyi okumaktır. Mukim için ise akşam namazlarında bile "kısar-ı mufassal" denilen (Zilzâl sûresi ve sonrakiler) sûrelerden bir sûre okumaktır . Âyetü'l-Kürsî gibi uzun bir âyetin bir kısmını bir rekatta, diğer birkısmını diğer rekatta okumak caizdir. Çünkü bunlar, üçer kısa âyete muadill olur.


Mustafa Karataş Bira satmak gunah mi

   Soru : 

HOCAM yurt disindan yaziyorum.Döner dükkaninda bira satmak günah mi?

 
   Cevap : 

Haram olan şeylerin alım satımı da haramdır. Müslüman ticaretini de helal olarak yapmalıdır. Helal kazancına haram karıştırmamalıdır. İslam, az veya çok içkinin içilmesini haram kılmakla kalmamış, aynı zamanda müslüman olmayanlarla bile olsa ticaretini de haram kılmıştır.


Mustafa KarataşDövme

   Soru : 

Sayin Hocam, Ben yaklasik 3 sene önce koluma dövme yaptirdim. Şimdi cok pismanim, Namaza baslamak istiyorum. Abdestim kabul olurmu ve ne derecede Günah sayilir.

 
   Cevap : 

Vucutta iz biraken kalici dövme yaptirmak günahtir caiz değildir. Ama, abdest ve gusle engel degildir, dövme ile abdest ve güsül olur.


Mustafa KarataşSamet ismi konur mu?

   Soru : 

Sayın Hocam Allahın isimlerinden olan "Samet" in çocuklarımızda isim olarak kullanılması durumunda, yaşantısı Allahın emirlerine uygun değilse, ismi nedeniyle bir daha iflah olamayacağı, doğru yolu bulamayacağı ve başına kötü şeylerin gelebileceği belirtilerek isminin değiştirilmesi gerektiği söyleniyor. Evladımız şu an 26 yaşında ve isim değiştirmeye çok sıcak bakmıyor.İsmini mutlaka değiştirmek gerekir mi,kendisi de Abdüssamet ismini kullanmak istemiyor.Bu konu hakkında detaylı açıklamada bulunabilirmisiniz. Saygılar.

 
   Cevap : 

İnsanın ismi ne olusa olsun Allah'ın emrine uygun yaşaması gerekir. Allah insana irade vermiştir, bu iradesini hak yolda kullanmalıdır. İsmin manasına uygun davranmadığı sebebiyle başına bir şeyler gelmez. İnsan iradesini kötü yolda kullandığı zaman başına hoşuna gitmeyen şeyler gelir. Mânâsı ve taşıdığı anlamı sadece Allah'a ait olan isimlerin tek başına çocuklara verilmesi caiz değildir. Meselâ : Rahmân, Rahim, Samed, Rezzak isimleri gibi. Bu isimlerin başına "Abd"(kul anlamında) kelimesi eklenerek konulmalıdır: Abdurrahman, Abdurrahim, Abdürrezzak ve Abdüssamed ( Hiçbir şeye muhtaç olmayanın kulu) gibi. Bu isim gayet güzeldir.Bu şekliyle kullanılmalıdır.


Mustafa KarataşAstroloji

   Soru : 

İyi günler, Astroloji ile yıldızların hareketi bazında ilgileniyorum. Dinimizin bu konu ile ilgili sınırlamalarını öğrenmek istedim. Saygylarımla.

 
   Cevap : 

Halk arasında yıldız falı, burç falı gibi inanışları konu edinen astroloji, güneş, ay ve yıldız gibi gök cisimlerinin oluşum ve özelliklerinin dünya üzerindeki olayların hayır ve şer niteliği kazanmasına ve insanın geleceğine etkilerini konu alan bir uğraşıdır. Bir bilim dalı değildir. Bilimsel temelleri olmayan bir uğraş ve inanış halidir. Astronomi ile bir ilgisi yoktur. O pozitif bir ilim dalıdır. Astroloji ise tamamen veya kısmen vasıtasız bilgileri ve gaybden haber vermeyi içermektedir. Bu yönüyle de dînî inancımızla çelişmekte ve tevhid inancına ters düşmektedir. Bunlarla uğraşmak lüzumsuz ve faydasız şeylerle vakit öldürmektir. Bu durum İnsanın uçsuz bucaksız varlıklar âlemi karşısındaki acz ve merakının, bunalım ve arayışının ürünüdür. Kur'an'da kâinatın muhteşem düzenine, güneş ay ve yıldızlara sürekli dikkat çekilmiş ve yeryüzündeki bütün varlıkların Allah (CC:)ın emrine râm oldukları, yaratıcı, etkileyici ve yönlendirici bir güçlerinin bulunmadığı, her şeyin Yüce Yaradan'ın sevk ve idaresinde olduğu sıklıkla vurgulanmıştır. Bunlarla uğraşmak bir çeşit falcılık ve kehanette bulunmaktır. Dinimizse gaybı Allah'tan başka kimsenin bilemeyeceğini belirtmiş,yıldız ve burç falına itibar etmeyi, onlara bir anlam ve ümit yüklemeyi reddetmiştir.


Mustafa KarataşKredi ile hac

   Soru : 

Hocam,babaannem kizinin hacc ücretinin bir taksitini onun haberi olmadan banka kredisi çekerek yatirdi ve kizida bu durumu simdi hacca gitmeden ögrendi.Bu durumda ne yapilmalidir ?

 
   Cevap : 

Annesinin bankadan aldığı para hemen ödenmeli, faizle para alarak hacca gitmek caiz değildir.


Mustafa KarataşAdet günlerinde temizlik

   Soru : 

kadınlar özel durumlarynda vucut temizligi yapabilirlermi temizlik yapyldıgında günahı olurmu

 
   Cevap : 

Her zaman her türlü yemizlik yapilabilir. Uygun olani 15 günde bir temizlenmesidir.40 günü geçirilmemesi gerekir, zira bundan fazla geciktirilmesi tahrimen mekruhtur. İmam-ı Gazâli bu hallerde iken tüy yolmanın mekruh olduğunu söyler. Bunu da göz önünde bulundurarak temizlik süresi kırk günü aşmayacaksa âdetli lohusa ve cünubun vücudundan bir şey koparmaması gerekir.


Mustafa Karataşkadının ve kocanın hakları

   Soru : 

Karı- kocanın birbirleri üzerindeki hakkları nedir?

 
   Cevap : 

Erkeğin vazifesi :Hanımına güzel davranması, onu himaye etmesi, onun nafakasını, geçimini helâl ve meşrû yollardan kazanarak temin etmesi, eşine sadakatten ayrılmamasıdır. Kadınlara iyi davranan, hayırlı insandır. Bir hadis-i şerifte : "Sizin hayırlılarınız, kadınları hakkında hayırlı olanlarınızdır" buyurmuştur. Başka bir hadis-i şerifte de: "Kadınlara ancak kerim olanlar ikram eder, kötü olanlar da ihanet eder" buyrulmuştur. Koca, hanımının dînî vazifelerini öğrenmesinde ona yardımcı olmalı, eksiklerini gidermeye çalışmalıdır. Kadının da kocasına karşı görevleri vardır: Kadın kocasına karşı sevgi ile bağlanmalı, kocasını üzecek, kalbini kıracak davranışlarda bulunmamalıdır. Kadın tutumlu olmalı, israf etmemeli, çocukların terbiyesinde yardımcı olmalıdır. Kadın evine, yuvasına bağlı olmalı, namusunu titizlikle korumalıdır. Kocasına saygılı olan kadınlar hakkında Peygamberimiz (sav.) şu müjdeyi veriyor: "Kadın, beş vakit namazını kılar, ramazan orucunu tutar, namusunu korur ve kocasına itaat ederse, kendisine: "Hangi kapıdan istersen cennete gir denilir. Birbirine sadakatle bağlı olan eşler ailede huzur bulur, yorgunluklar unutulur. Eşler karşılıklı olarak aile huzurunu bozacak, yuvanın dağılmasına sebep olacak davranışlardan kaçınmalıdır.


Mustafa Karataşsol elle yemek

   Soru : 

Oglum sürekli sol eli ile yemek yiyor, uyarmamıza rağmen devam ediyor. Sol el ile yemek yemek günah mı?

 
   Cevap : 

Sağ el ile yemek ve içmek müstehaptır, yemeğin âdâbındandır. Peygamber (sav.) Efendimiz Ömer b. Ebû Mesleme'ye şöyle demiştir : "Allah'ın adını an, sağ elinle ve önünden ye!" Bir başka hadis-i şerifte de :"Biriniz yemek yiyecek olursa sağ eliyle yesin, içecek olursa sağ eliyle içsin. Çünkü şeytan sol eli ile yer ve sol eli ile içer" buyurmuştur. Elbetteki çocukları sağ elle yemeleri konusunda eğitmek gerekir. Şayet buna rağmen sağ elle beceremez de sol elle yemeye alışır ve yerse bunda da bir günah olmaz.


Mustafa KarataşOrgan bağışı

   Soru : 

Ben 19 yaşındayym Kayseride yaşıyorum.Organ bağışı caiz midir?

 
   Cevap : 

Organ bagisinda bulunmak caizdir. Bu bir iyilik oldugu için sadakadir. Organ nakli yapilmasi için su sartlarin olmasi gerekir a) Hastanin hayatini veya hayatî bir uzvunu kurtarmak için, bundan baska çaresi olmamasi, b) Hastaligin bu yolla tedavi edilebilecegine kanaat getirilmesi, c) Organ veya dokusu alinacak kisinin, islemin yapildigi esnada ölmüs olmasi; organi alinacak kisi sag ise alinacak organ veya dokunun hayatî bir organ olmamasi, d) Toplumun huzur ve düzeninin bozulmamasi bakimindan organ veya dokusu alinacak kisinin ölmeden önce buna izin vermis olmasi veya hayatta iken aksine bir beyani olmamak sarti ile yakinlarinin buna razi olmasi, e) Alinacak organ veya doku karsiliginda menfaat saglanmamasi, ücret alinmamasi, f) Tedavisi yapilacak hastanin buna riza göstermesi.